Nevíte si rady?

1. Jak přecházet na nové krmivo

Přechod musí být postupný. V průběhu asi 7 – 10 dnů se krmivo původní i nové míchají tak, že se postupně snižuje podíl krmiva původního a zvyšuje se podíl krmiva nového. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, nejčastěji změna kvality výkalů, několik dnů se přestane podíl nového krmiva zvyšovat a v přechodu se pak pokračuje až po vymizení problémů. Na nové krmivo, byste tedy měli pozvolna přejít během 14 dnů. Přechod na nové krmivo je však individuální a může trvat i o něco déle, max. 3 týdny. Pro kočku je více, než chuť důležitá teplota a konzistence. Pokud vaše kočka málo jí, zkuste potravu ohřát (postačí zahřátí v mikrovlnné troubě po dobu 2-3 vteřin). Obecně se doporučuje servírovat potravu o teplotě 38°C, což je teplota čerstvě ulovené kořisti. Při nepřetržitém přístupu kočky jídlu se krmná dávka stanoví až po 4-5 dnech skrmování jednoho druhu krmiva.

2. Možné problémy, které se mohou vyskytnout při přechodu na nové krmivo

Nejčastěji se objeví řídké výkaly, někdy až průjem. Dočasná změna výkalů, při přechodu na nové krmivo, je normální a zvíře nijak neohrožuje na životě. Pokud by však např. průjem přetrvával déle je nutné nové krmivo nepoužívat a vyměnit jej za jiné. Může se projevit citlivost nebo alergie na nové krmivo. V takovém případě neváhejte kontaktovat našeho výživového specialistu Martina Kváše; email.: martin.kvas@vafo.czz, do předmětu zprávy napište Carnilove výzva – jméno kočky – výživový problém.

3. Odmítání krmiva nebo časté změny krmiva – technika krmení

Kočka je přírodou „naprogramována“ jinak než pes a situace, kdy odmítá potravu, je nutné u ní řešit úplně jinak než u psa. Kočka musí mít přístup k potravě neustále. Změna krmné techniky proto u kočky nepřipadá do úvahy.

S odmítáním potravy se u kočky můžeme setkat ve dvou situacích. Kočka buď nechce jíst nové krmivo, nebo začne krmivo odmítat v průběhu jeho zkrmování.

Odmítání nového krmiva je u koček poměrně časté. Kočky jsou od přírody „potravně konzervativní“. Převážnou část potravy koček v přírodě tvoří malí hlodavci a pro kočku je tedy normální své jídlo neměnit. Velmi často kočka odmítá nové krmivo, jsou-li v krmivu předchozím použity umělé zlepšovače chuti, např. sůl. V této situaci mnohdy pomůže přimíchat trochu kapsičky či konzervy do granulí. Je ale důležité, aby tato směs byla vždy čerstvá. Kočky jen velmi nerady přijímají oschlé krmivo, byť by na počátku bylo sebechutnější.

Když kočka začne odmítat své stávající krmivo, měl by chovatel zpozornět. Je důležité si uvědomit, jestli se v okolí kočky něco nezměnilo. Kočky jsou silně závislé na stabilitě svého prostředí a „umějí“ reagovat i na nepatrné, pro nás, lidi, téměř nepostřehnutelné změny v okolí kočky. Někdy stačí jen přemístit misku na nezvyklé místo a nastává problém. Kočky také často nepříznivě reagují na výměnu misky. Misku, která je kočkám nějak nepříjemná, kočky vytrvale odmítají i s krmivem nebo z ní jedí jen s nechutí. Z praxe je známo, že kočky preferují plochý talíř a do vysoké misky, která neskýtá dostatek prostoru pro hlavu a vousy, nikdy nejdou. Pokud je vše v okolí kočky v pořádku, měl by chovatel kočku důkladně prohlédnout. Častou příčinou odmítání krmiva jsou problémy se zdravím chrupu, případně trávicího traktu. Jestliže kočka při krmení má nepříjemné pocity v ústech nebo v bříšku, velmi rychle si vytvoří negativní vztah ke svému krmivu a začne jej odmítat. Odmítání stávajícího krmiva by tedy vždy měl být důvod k návštěvě veterináře. I v této situaci, je-li kočka zdravá, bez klinických projevů onemocnění, může opět pomoci kapsička či konzerva přimíchaná do granulí.

4. Jak reagovat na nepříznivé změny kondice kočky

Pokud by kočka na novém krmivu viditelně hubla/tloustla (což v případě Carnilove nepředpokládáme), je nutné zvolit jiný typ krmiva s vyšším/nižším obsahem energie. Kondici kočky ohodnotíte dle následujících znaků.

  • Nadváha
    Žebra nejsou viditelná a hmatná, břicho je vzadu zakulacené: po dobu 2 týdnů snižte krmnou dávku o 15 % a pak znovu porovnejte. Pravidelně kontrolujte.
  • Ideální tělesná kondice
    Žebra jsou viditelná a hmatná, břicho je vzadu vtažené: zachovejte stávající krmnou dávku. Pravidelně kontrolujte.
  • Podváha
    Boky a žebra jsou silně zřetelná: po dobu 2 týdnů zvyšte krmnou dávku o 15 % a pak znovu porovnejte. Pravidelně kontrolujte.

5. Výměna krmiva během 2 měsíčního programu, pokud zvířeti nebude chutnat:

V případě, že se vám nepodaří během 14 dnů přejít na nové krmivo Carnilove z důvodu, že kočka krmivo odmítá, předchozí krmivo vyjídá a nové nechává na misce, obraťte se prosím na našeho výživového specialistu Martina Kváše, email.: martin.kvas@vafo.cz, do předmětu zprávy napište Carnilove výzva – jméno kočky - změna krmiva.